Reklama
  • Poniedziałek, 20 kwietnia 2015 (14:05)

    Zapobieganie hemoroidom w ciąży

Ból i pieczenie podczas wypróżniania oraz swędzenie okolic intymnych mogą świadczyć o tym, że masz żylaki odbytu. Podpowiadamy, co w takiej sytuacji przyniesie ci ulgę.

Konsultacja: Barbara Jaworska, położna. Tekst: Blanka Wolniewicz

Jeszcze przed ciążą miewałam problemy z regularnym wypróżnianiem, a teraz tylko się one nasiliły. Każda wizyta w toalecie to dla mnie koszmar. Nie dość, że nie mogę się wypróżnić, to jeszcze odczuwam ból i pieczenie odbytu. Czasem też zauważam plamki krwi na bieliźnie. Czy to mogą być hemoroidy? Ewelina (w 7. miesiącu ciąży).

Reklama

– Tak, hemoroidy, czyli inaczej mówiąc żylaki odbytu, to częsty problem kobiet w ciąży – mówi Barbara Jaworska, położna. Dlaczego się pojawiają? – Normalnie żyły znajdujące się w odbycie nie dają o sobie znać. Jednak w czasie ciąży kobiety często miewają problem z zaparciami, a kiedy bezskutecznie starają się wypróżnić, zwiększa się ciśnienie krwi i żyły znajdujące się w odbycie zaczynają „puchnąć”, tworząc guzki – wyjaśnia położna.

Powiększająca się w trakcie ciąży macica także wywiera nacisk na ścianki owych żył, co w końcu prowadzi do tego, że wspomniane wcześniej guzki pękają (wtedy pojawia się krwawienie). Nasz ekspert radzi, jak zapobiec wystąpieniu hemoroidów i co zrobić, jeśli się pojawiły.

● Unikaj zaparć. To właśnie one sprzyjają pojawieniu się hemoroidów. Aby nie mieć kłopotów z wypróżnianiem, dbaj o to, by twoja dieta była lekkostrawna (unikaj dań tłustych, smażonych itp.) i by znalazło się w niej jak najwięcej produktów zawierających błonnik. Działają one niczym „miotełka” wymiatająca złogi zalegające w jelitach i pozwalająca się ich pozbyć. Szczególnie obfitujące w błonnik są warzywa i owoce, otręby oraz produkty pełnoziarniste (np. kasze). Aby zapobiec zaparciom, sięgaj również często po produkty zawierające naturalne probiotyki. To dobroczynne kultury bakterii, które nasilają procesy fermentacji w jelitach i działają przeczyszczająco. Znajdziesz je np. w jogurtach, kefirach, ale także w soku z kiszonej kapusty.

● Pij dużo płynów. Niewystarczające nawodnienie organizmu sprawia, że resztki pokarmowe zbijają się i trudniej je usunąć – stąd problemy z wypróżnianiem. Aby temu zapobiec, staraj się wypijać ok. 8-10 szklanek wody dziennie. Pierwszą szklankę wypij na czczo, dodając do wody plasterek cytryny – taki napój pobudza metabolizm.

● Unikaj długiego siedzenia. Jeśli masz siedzącą pracę, raz na godzinę wstań od biurka i zrób sobie przerwę, podczas której trochę się poruszasz. Staraj się też nie siedzieć zbyt w długo w toalecie, jeśli do tej pory miałaś taki zwyczaj.

● W razie potrzeby sięgnij po zioła... Jeśli czujesz swędzenie odbytu, kup w sklepie zielarskim korę dębu. Zrób z niej napar (zalej saszetkę wrzątkiem i parz przez 10 minut), ostudź go, zamocz w nim gazik i taki okład przyłóż do odbytu. Naparem z kory dębu możesz też przemywać okolice intymne, ale nie wolno ci robić nasiadówek (mogą doprowadzić do odklejenia się łożyska). Przy pieczeniu odbytu pomoże ci też maść nagietkowa, która działa łagodząco i przeciwzapalnie.

● ...lub czopki i maści. Jeśli wymienione wcześniej sposoby nie pomogły, zastosuj czopki doodbytnicze (np. Posterisan H, Hemorectal) lub maści (np. Proctohemolan, Aescin). Wcześniej jednak warto byłoby skonsultować się z lekarzem.

65% kobiet oczekujących narodzin dziecka ma problem z hemoroidami. Zwykle kobiety te cierpią także na zaparcia.

Z doświadczenia mam

W ostatnim trymestrze ciąży miałam ogromne problemy z wypróżnianiem, a to, niestety, doprowadziło do hemoroidów. Bardzo cierpiałam. Po każdej wizycie w toalecie na bieliźnie znajdowałam plamy krwi, nie mogłam też dłużej siedzieć ani znaleźć wygodnej pozycji do spania.

Pomogły mi... okłady z lodu. Początkowo używałam kostek lodu owiniętych w pieluchę, ale nie było to zbyt wygodne rozwiązanie. Wtedy pani z apteki poleciła mi specjalne okłady żelowe, które można chłodzić w lodówce. Sprawdziły się doskonale i szybko przynosiły mi ulgę. Polecam je każdej mamie, która ma problem z hemoroidami. One naprawdę pomagają! Alicja, mama Julki (3 lata).

Więcej na temat:zapobieganie | One | one | konsultacja | alicja

Zobacz również

  • 1. Reaguj już przy pierw- szych jego objawach: katarze, kaszlu. Teraz nie możesz sobie pozwolić na „przechodzenie” infekcji. 2. Wykorzystaj babcine sposoby leczenia. Wypij herbatkę z... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.