Reklama
  • Piątek, 31 lipca 2015 (10:00)

    W drugiej ciąży szybciej tyję

Jestem dopiero w 16. tygodniu ciąży, a przytyłam już ponad 5 kg! Podczas pierwszej ciąży w tym samym czasie przybyło mi jedynie 2 kg. Pierwsze dziecko urodziłam na studiach, teraz mam 37 lat. Czy to znaczy, że obecna ciąża nie rozwija się prawidłowo?

Reklama

Nie ma pani powodów do niepokoju, ponieważ 5 kg przyrostu masy ciała mieści się w granicach normy. Różnica w przybywaniu masy ciała w pierwszej i drugiej ciąży jest jak najbardziej normalna. Składa się na to przynajmniej kilka przyczyn. Przy pierwszym dziec- ku przytyła pani mniej, gdyż zapewne pani waga wyjściowa na studiach była inna niż w momencie zajścia w drugą ciążę.

Nie bez znaczenia jest również pani wiek. To naturalne, że ciężarna trzydziestolatka tyje szybciej niż dwudziestolatka, ponieważ z wiekiem zwalnia przemiana materii. Należy też pamiętać o tym, że każda ciąża przebiega inaczej (np. przyszła mama, która musi więcej odpoczywać, prawdopodobnie przytyje szybciej od tej, która przez całe dziewięć miesięcy może być aktywna).

Pewne znaczenie ma również to, że wieloródki zazwyczaj rodzą większe dzieci. Generalnie więc proszę się nie martwić i pamiętać, że do końca ciąży nie powinna pani przytyć w sumie więcej niż około 12-13 kg.

Więcej na temat:Nie | ciąża

Zobacz również

  • Moja 30-letnia córka już drugi raz poroniła. Jesteśmy zrozpaczone i nie wiemy, co dalej robić. Lekarz nie dał Marysi skierowania na badania. A ja słyszałam, że powinno się je zrobić. O jakie... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.