Reklama
  • Czwartek, 26 marca 2015 (08:05)

    Powracająca grzybica u kobiet w ciąży

Jestem w 18. tygodniu ciąży. Od początku borykam się z grzybicą intymną. Dostaję różne maści, ale po krótkiej poprawie choroba wraca. Czy przewlekłe leczenie szkodzi maluszkowi?

Reklama

Grzybicze infekcje intymne to jeden z najczęściej zgłaszanych przez ciężarne problemów w trakcie wizyt kontrolnych. Za zwiększoną skłonność do grzybicy u przyszłych mam odpowiadają zmiany hormonalne. Wyższy poziom progesteronu powoduje, że w komórkach nabłonka pochwy pojawia się więcej glikogenu.

To właśnie nim żywią się drożdżaki wywołujące grzybicę. Przy leczeniu grzybicy u ciężarnych lekarze zalecają środki działające miejscowo (np. maści i globulki dopochwowe). Proszę się nie martwić: preparaty te są bezpieczne dla płodu.

Jeśli jednak mimo leczenia grzybica wciąż powraca, może to świadczyć o tym, że problem jest poważniejszy, a grzybica jest tylko jednym z objawów. Tak jest np. w przypadku cukrzycy. Dlatego radzę udać się do lekarza i wykonać badania, które sprawdzą, czy ta choroba pani nie dotyczy.

Więcej na temat:grzybica | kobieta

Zobacz również

  • Moja 30-letnia córka już drugi raz poroniła. Jesteśmy zrozpaczone i nie wiemy, co dalej robić. Lekarz nie dał Marysi skierowania na badania. A ja słyszałam, że powinno się je zrobić. O jakie... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.