Reklama
  • Czwartek, 26 marca 2015 (08:05)

    Powracająca grzybica u kobiet w ciąży

Jestem w 18. tygodniu ciąży. Od początku borykam się z grzybicą intymną. Dostaję różne maści, ale po krótkiej poprawie choroba wraca. Czy przewlekłe leczenie szkodzi maluszkowi?

Reklama

Grzybicze infekcje intymne to jeden z najczęściej zgłaszanych przez ciężarne problemów w trakcie wizyt kontrolnych. Za zwiększoną skłonność do grzybicy u przyszłych mam odpowiadają zmiany hormonalne. Wyższy poziom progesteronu powoduje, że w komórkach nabłonka pochwy pojawia się więcej glikogenu.

To właśnie nim żywią się drożdżaki wywołujące grzybicę. Przy leczeniu grzybicy u ciężarnych lekarze zalecają środki działające miejscowo (np. maści i globulki dopochwowe). Proszę się nie martwić: preparaty te są bezpieczne dla płodu.

Jeśli jednak mimo leczenia grzybica wciąż powraca, może to świadczyć o tym, że problem jest poważniejszy, a grzybica jest tylko jednym z objawów. Tak jest np. w przypadku cukrzycy. Dlatego radzę udać się do lekarza i wykonać badania, które sprawdzą, czy ta choroba pani nie dotyczy.

Więcej na temat:grzybica | kobieta

Zobacz również

  • Dlaczego wykonuje się monitorowanie owulacji? Jest to badanie, którego celem jest ustalenie, kiedy kobieta ma dni płodne. Bywa zalecane kobietom, które uprawiają seks przez co najmniej rok bez... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.