Reklama
  • Środa, 28 stycznia 2015 (13:05)

    Jak walczyć z opryszczką w ciąży?

W czasie przeziębienia wyskoczyło mi "zimno" na ustach. koleżanka postraszyła mnie, że wirus, który je wywołuje, może być groźny dla dziecka. Czy tak faktycznie jest? W jaki sposób powinnam leczyć opryszczkę?

Reklama

Rzeczywiście, wirus wywołujący opryszczkę, może być groźny dla dziecka (prowadzi m.in. do uszkodzeń układu nerwowego). Jednak sama opryszczka wargowa u przyszłej mamy (wywoływana przez wirusa HSV-1) nie stanowi takiego zagrożenia.

Znacznie bardziej groźna jest opryszczka pojawiająca się na narządach płciowych (wywoływana przez wirusa HSV-2). Ten rodzaj opryszczki może być wskazaniem do przeprowadzenia cesarskiego cięcia (aby dziecko nie zaraziło się wirusem podczas porodu).

W pani przypadku nie ma powodów do niepokoju. Ważna jest natomiast dbałość o higienę oraz daleko posunięta ostrożność (aby opryszczka nie przeniosła się na narządy płciowe).

Proszę kilka razy dziennie smarować zmianę na wargach preparatami z acyklovirem (można również zastosować specjalne plastry lecznicze, które przykleja się na usta). Na czas leczenia radzę również zrezygnować ze współżycia.

Więcej na temat:opryszczka

Zobacz również

  • 1. Reaguj już przy pierw- szych jego objawach: katarze, kaszlu. Teraz nie możesz sobie pozwolić na „przechodzenie” infekcji. 2. Wykorzystaj babcine sposoby leczenia. Wypij herbatkę z... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.