Reklama
  • Wtorek, 3 marca 2015 (13:00)

    Inhalacje w ciąży: czy są bezpieczne?

Jestem w 18. tygodniu ciąży. Od kilku dni męczy mnie uporczywy katar. Chciałabym spróbować inhalacji, ale obawiam się, że wdychanie olejków eterycznych mogłoby zaszkodzić dziecku. A może są jakieś leki zwalczające katar?

Reklama

Rzeczywiście, ostatnio na rynku pojawiło się kilka nowych preparatów, które pomagają pokonać katar. Nie powinna jednak ich pani przyjmować. Większość z nich zawiera bowiem pseudoefedrynę – substancja ta obkurcza naczynia krwionośne i zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa. Jednocześnie jednak podnosi ciśnienie krwi – a to w ciąży nie jest wskazane.

Może pani natomiast stosować inhalacje. Jest to nie tylko dobry sposób na nawilżenie śluzówki dróg oddechowych, ale także na pozbycie się bakterii i wirusów, które wywołały infekcję. Do inhalacji może pani używać olejków eterycznych (np. eukaliptusowego, sosnowego), ale także zwykłej soli fizjologicznej. Jednak aby zabiegi inhalujące przyniosły rezultaty, trzeba je wykonywać regularnie.

Nasz ekspert: Leszek Lewandowski, specjalista ginekolog-położnik z Kliniki Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie

Więcej na temat:dziecko | matki

Zobacz również

  • Rozwój umysłowy płodu ma ścisły związek z dietą matki. Aby był prawidłowy, w diecie nie może zabraknąć nienasyconych kwasów tłuszczowych. Najbogatszym ich źródłem są ryby pochodzenia morskiego,... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.