Reklama
  • Wtorek, 3 marca 2015 (13:00)

    Inhalacje w ciąży: czy są bezpieczne?

Jestem w 18. tygodniu ciąży. Od kilku dni męczy mnie uporczywy katar. Chciałabym spróbować inhalacji, ale obawiam się, że wdychanie olejków eterycznych mogłoby zaszkodzić dziecku. A może są jakieś leki zwalczające katar?

Reklama

Rzeczywiście, ostatnio na rynku pojawiło się kilka nowych preparatów, które pomagają pokonać katar. Nie powinna jednak ich pani przyjmować. Większość z nich zawiera bowiem pseudoefedrynę – substancja ta obkurcza naczynia krwionośne i zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa. Jednocześnie jednak podnosi ciśnienie krwi – a to w ciąży nie jest wskazane.

Może pani natomiast stosować inhalacje. Jest to nie tylko dobry sposób na nawilżenie śluzówki dróg oddechowych, ale także na pozbycie się bakterii i wirusów, które wywołały infekcję. Do inhalacji może pani używać olejków eterycznych (np. eukaliptusowego, sosnowego), ale także zwykłej soli fizjologicznej. Jednak aby zabiegi inhalujące przyniosły rezultaty, trzeba je wykonywać regularnie.

Nasz ekspert: Leszek Lewandowski, specjalista ginekolog-położnik z Kliniki Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie

Więcej na temat:dziecko | matki

Zobacz również

  • Dlaczego wykonuje się monitorowanie owulacji? Jest to badanie, którego celem jest ustalenie, kiedy kobieta ma dni płodne. Bywa zalecane kobietom, które uprawiają seks przez co najmniej rok bez... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.