Reklama
  • Piątek, 31 lipca 2015 (10:00)

    Grzybica a ciąża

Co to jest?

Chorobę wywołują grzyby Candida albicans. Wyleczenie infekcji u przyszłej mamy jest konieczne, bo podczas porodu grzybicą można też zarazić dziecko.

Jak się objawia?

Infekcję zwiastuje silne swędzenie i pieczenie oraz ból pochwy i warg sromowych (może pokrywać je biały nalot). Pojawia się także zaczerwienienie narządów rodnych oraz gęsta kremowa wydzielina z pochwy, o konsystencji zbliżonej do twarożku. Upławy nie mają zapachu, czasem jest wyczuwalny lekki zapach drożdży. Znacznie rzadziej występu jące objawy to ból i pieczenie podczas oddawania moczu.

Reklama

Jak leczyć?

Jeśli grzybica jest już bardzo zaawansowana (świadczą o tym serowate upławy), lekarz zaleci środek przeciwgrzybiczy dostępny na receptę. Kuracja trwa zazwyczaj 7 dni. Nie wolno jej przerywać, nawet jeśli objawy ustąpiły. Aby zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości, można stosować preparaty do przemywania (np. Tantum Rosa, Vagosan) oraz globulki lub czopki utrzymujące naturalną równowagę flory bakteryjnej pochwy (np. Floragyn, Fytofontana).

Więcej na temat:grzybica | wyleczenie | Candida | ciąża

Zobacz również

  • Moja 30-letnia córka już drugi raz poroniła. Jesteśmy zrozpaczone i nie wiemy, co dalej robić. Lekarz nie dał Marysi skierowania na badania. A ja słyszałam, że powinno się je zrobić. O jakie... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.