Reklama
  • Środa, 30 stycznia 2013 (15:32)

    Czy warto zdecydować się na masaż prenatalny?

Coraz więcej salonów pielęgnacji urody zaczyna oferować zabiegi dla kobiet w ciąży. Jednym z nich jest tzw. masaż prenatalny. O to, czy każda ciężarna może się mu poddać i czego można oczekiwać po takim masażu, spytaliśmy naszego redakcyjnego eksperta.

DR LESZEK LEWANDOWSKI: Masaż prenatalny w naszym kraju zaczyna dopiero „raczkować”, choć za granicą cieszy się sporą popularnością. Główną zaletą tego rodzaju zabiegów (pod warunkiem, że są one wykonywane regularnie, ale nie częściej niż raz na miesiąc) jest zapobieganie porodowi przedwczesnemu.

Podczas masażu zmniejsza się wydzielanie hormonów stresowych, natomiast zwiększa wytwarzanie endorfin (zwanych hormonami szczęścia). A jeśli przyszła mama jest zrelaksowana i w dobrym nastroju, tym większe szanse, że ciąża będzie rozwijać się prawidłowo. Poza tym masaż łagodzi bóle mięśni i stawów u ciężarnej, zapobiega też występowaniu obrzęków.

Reklama

Przyszłe mamy, które poddają się takim masażom, odczuwają mniejszy lęk przed porodem, bo mają poczucie, że ich ciało jest do niego lepiej przygotowane.

Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, warto skorzystać z takich zabiegów (można się im poddawać już w I trymestrze). Wcześniej jednak kobieta powinna zapytać się ginekologa, czy ten nie widzi przeciwwskazań.

Zdjęcie

/123/RF PICSEL
/123/RF PICSEL

Zobacz również

  • Rozwój umysłowy płodu ma ścisły związek z dietą matki. Aby był prawidłowy, w diecie nie może zabraknąć nienasyconych kwasów tłuszczowych. Najbogatszym ich źródłem są ryby pochodzenia morskiego,... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.