Reklama
  • Piątek, 12 kwietnia 2013 (11:50)

    Ciężarne Polki nie chcą rzucać palenia

Niemal 30 proc. przyszłych mam pali papierosy i nie zamierza z nich zrezygnować – wynika z badań Instytutu Matki i Dziecka.

Wciąż pokutuje pogląd, że kobieta w ciąży nie może rzucać palenia z dnia na dzień, bo będzie to dla niej zbyt duży stres, który odbije się także na maluszku. O opinię na ten temat poprosiliśmy naszego eksperta.

Reklama

Dr Leszek Lewandowski: To prawda, że stres matki odbija się na dziecku. Ale to też bardzo wygodna wymówka dla ciężarnych, które nie chcą rozstać się z nałogiem. Tymczasem korzyści wynikające z rzucenia przez mamę palenia są dla dziecka o wiele większe niż ewentualny stres, którego może doświadczyć. Dzieci palących matek nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu, więc nie są w stanie prawidłowo się rozwijać. Zwykle mają mniejszą wagę urodzeniową, są słabsze, częściej zapadają na choroby układu oddechowego.

Dlatego wszystkie przyszłe mamy gorąco namawiam do całkowitego rozstania się z nałogiem. Nie uznaję półśrodków i usprawiedliwień typu: „Palę mniej” ,„Palę lżejsze papierosy”, czy „Przerzuciłam się na papierosa elektronicznego”.

W czasie ciąży nie wolno też sięgać po preparaty, które mają pomóc w rzuceniu palenia (np. gumy do żucia, tabletki). Zwykle są one pozbawione substancji smolistych, ale zawierają toksyczną dla rozwijającego się maluszka nikotynę.

Zobacz również

  • Rozwój umysłowy płodu ma ścisły związek z dietą matki. Aby był prawidłowy, w diecie nie może zabraknąć nienasyconych kwasów tłuszczowych. Najbogatszym ich źródłem są ryby pochodzenia morskiego,... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.