Reklama
  • Środa, 30 stycznia 2013 (15:40)

    Chudnięcie w ciąży, drętwienie łydek - ginekolog odpowiada

Dręczą cię wątpliwości, potrzebujesz rady? Pomocą służy dr Leszek Lewandowski, specjalista ginekolog-położnik z Kliniki Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Zdjęcie

/Arch. Bauer
/Arch. Bauer

Gdy przyszła mama chudnie, zamiast tyć

JESTEM W 12. TYGODNIU CIĄŻY. MARTWIĘ SIĘ, PONIEWAŻ MOJA WAGA ZAMIAST ZWIĘKSZAĆ SIĘ, ZACZĘŁA SPADAĆ – MIMO ŻE STARAM SIĘ DOBRZE ODŻYWIAĆ. CZY TO MOŻE ZASZKODZIĆ MALUSZKOWI?

Nie, dlatego proszę nie martwić się na zapas. Początek ciąży wcale nie musi wiązać się z przybieraniem na wadze przez ciężarną.

Reklama

Dość typowym zjawiskiem jest właśnie spadek masy ciała. Zazwyczaj ma on związek z częstymi wymiotami, które powodują dość dużą utratę wody z organizmu oraz gorsze przyswajanie składników pokarmowych. Spadek wagi jest bardziej zauważalny u kobiet szczupłych.

Jeśli jest on niewielki (2-4 kg), nie ma powodów do niepokoju. Taka utrata wagi nie stwarza zagrożenia ani dla matki, ani dla rozwijającego się dziecka. Wymaga jednak nadzoru ginekologa. Gdyby bowiem z powodu silnych wymiotów, ciężarna się odwodniła, musi być leczona w szpitalu.

Skurcze łydek i drętwienie rąk

OD PEWNEGO CZASU ŁAPIĄ MNIE SILNE SKURCZE W NOGACH, PRZEZ KTÓRE NAWET BUDZĘ SIĘ W NOCY. Z KOLEI W CIĄGU DNIA CZĘSTO DRĘTWIEJĄ MI RĘCE. NA POCZĄTKU CIĄŻY NIE MIAŁAM TAKICH PROBLEMÓW (OBECNIE JESTEM W 25. TYGODNIU). CO POWINNAM ZROBIĆ?

W drugiej połowie ciąży wiele kobiet odczuwa opisywane przez panią dolegliwości. Ale proszę się nie martwić: nie są one groźne dla dziecka. Skurcze mięśni łydek mogą być spowodowane niedoborami potasu i magnezu lub też wskazywać na problemy z prawidłowym krążeniem krwi.

Warto przed snem smarować nogi preparatami o działaniu rozgrzewającym oraz masować je. W trakcie skurczu może pani spróbować rozciągnąć mięśnie łydki, kierując stopę ku górze. Natomiast mrowienie rąk (szczególnie trzech palców od strony kciuka) jest objawem – również często pojawiającego się w ciąży – zespołu cieśni nadgarstka.

W takim przypadku może pomóc częściowe unieruchomienie ręki (np. noszenie elastycznej opaski na przedramieniu). Zarówno w przypadku skurczów łydek, jak i drętwienia rąk dobre efekty przynosi przyjmowanie preparatów zawierających magnez i witaminę B6.

Dlaczego mam brać Luteinę?

MIAŁAM POBOLEWANIA W DOLE BRZUCHA I LEKARZ PRZEPISAŁ MI LUTEINĘ. MOJE CIĘŻARNE KOLEŻANKI DOSTAWAŁY JĄ NA POCZĄTKU CIĄŻY, A JA JESTEM JUŻ W 28. TYGODNIU. CO ROBIĆ?

Luteina to preparat zawierający progesteron – hormon, który ma ogromne znaczenie dla przebiegu całej ciąży. Na początku zapobiega poronieniu, natomiast później – porodowi przedwczesnemu. Dlatego proszę przyjmować Luteinę zgodnie z zaleceniami pani lekarza.

Zobacz również

  • 1. Reaguj już przy pierw- szych jego objawach: katarze, kaszlu. Teraz nie możesz sobie pozwolić na „przechodzenie” infekcji. 2. Wykorzystaj babcine sposoby leczenia. Wypij herbatkę z... więcej

Wasze komentarze: 1,

przeczytane przez: 1345 osób Dodaj komentarz
magda

~magda -

Ja mam taki problem ze jestem w 20 tyg ciazy i mam malo wod plodowych a przy tym lekko plamie dostalam luteine lekarz mowi ze niema zagrozenia poronieniem ale caly czas plamie co robic juz nie wiem